İran Cumhurbaşkanı’nınyerini Akıncı İHA buldu

Akıncı İHA, İran’daki görevini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Helikopterin enkazının tespiti sırasında, Akıncı İHA, olası ısı kaynağını belirleyerek koordinatları İran makamlarıyla paylaştı. Bu tespitlerin ardından, İran Kızılayı helikopterin enkazının yerini bulduklarını açıkladı. Ne yazık ki, İran devlet televizyonu, enkazda yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

Kazanın ardından, Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopteri, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmak üzereyken sert iniş yaparak kaza geçirmişti. Helikopterde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim de bulunuyordu.

Arama kurtarma çalışmaları, olumsuz hava koşulları nedeniyle zorlukla ilerledi. İran, Türkiye’den havadan arama çalışmaları için insansız hava aracı talep etti ve Akıncı İHA bu kritik görevi üstlendi. Akıncı İHA’nın uçuşu, dünya genelinde büyük ilgi uyandırdı ve FlightRadar24 uygulamasında 200 binden fazla kişi tarafından takip edildi.

Bu olay, Türkiye’nin İHA teknolojisindeki yetkinliğini bir kez daha gözler önüne sererken, uluslararası işbirliği ve yardımın önemini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir